Welcome to our blog Fabulessly Frugal! You too can be FABULOUSLY FRUGAL with out breaking the bank!

WE'VE MOVED! Come on over to FABULESSLYFRUGAL.COM and see our "NEW LOOK! and resubscribe to our new feed!

Newbie? Check out our couponing basics. Come back often to see the latest printable coupons, freebies, coupon tips and frugal living tips! Got something to say? Leave us a comment! Lastly, subscribe via RSS or Email to get the latest updates! We are located in Boise, Idaho, and blog about stores found in the Northwest and Nationally!

Sunday, November 15, 2009

This is Why I Coupon!

Tonight for dinner we had spaghetti and for Dessert we had pie and ice cream.

Look how much it cost me using coupons?


1 lb Hamburger $1.68 (Paul's on sale froze it for later)
or
1 Jar of Prego .50 (Albertson's promo)
1 box of Ronzoni Wheat Pasta FREE (Albies Double Deal)

I went half and half on the Pasta Sauce! Prego is our favorite, but Ragu can not stand alone and I need to use it up!

Total: $2.19 for the MEAL or .37 a serving
(It made 6 servings)


My old way of shopping would have been like this:


1lb of Hamburger $2.69 (see PYP Costco Price list)
1 Jar Prego $2.00 (average price at Winco)
1 box of Pasta $2.00 (average price at Winco)

Total: $6.69 for the meal or $1.06 per serving






Pie and Ice Cream the coupon Way!
Sara Lee Pie .41 (Albertsons Deal)
Breyer's Ice Cream .41 (Albertsons Deal)


Only $0.82 for the whole dessert! It could easily serve 8 making it .10 a serving


Dessert the old Way:


Sara Lee Pie $6.39
Breyer's Ice Cream $3.00 (In Walmart ad this week)


Total: $9.39 for the whole dessert or $1.17 per serving






Let's Compare Again:
COUPON Dinner and Dessert: $3.01 or .38 per person
OLD WAY Dinner and Dessert: $16.08 or $2.01 per person


You see why I coupon?

Bookmark and Share




4 comments:

laceylady said...

Thanks for the breakdown comparison, its great motivation to keep on couponing. Just imagine what you would have paid at a restaurant for it all.
I like the idea of mixing the 2 sauces.

Betsy said...

I just started couponing 2 months ago and I'm officially addicted. I love seeing this breakdown to remind me (like I ever forget) of why I'm doing this. I got all these same deals and now I can tell my husband how much I spent on dinner (only we get to have leftovers - so two dinners worth!). THANKS for ALL the hard work you do!!!!!

Stephanie said...

I love doing this in my head while making meals!! It's sooo cool to see just how much you spent and how much you got for it! :)

kami said...

Awesome, thanks for the post! I haven't tried breaking down meal prices yet but I do love to see my food cabinets filled up ALL the way to the ceiling! It's great! Oh, and let's not forget all the tioletries in my bathroom cupboard!